Sebaúcta je dôležitá, aby sme žili plnohodnotný život.

Napadlo vás niekedy, ako si vážite samy seba?

 

Skôr, ako si prečítate tento článok o sebaúcte, v súvislosti s vašim emocionálnym a psychickým zdravím, odpovedzte si na nasledujúcu otázku. Ako si vážite samy seba? A ohodnoťte sa, napríklad v percentách. A toto číslo si zapamätajte.

 

Sú vyťahané tepláky nízkou sebaúctou?

Žena príde domov a prezlečie sa do domáceho oblečenia. Zoberie si na seba vyťahané tričko s niekoľkými dierami, ktorého farba sa už nedá ani identifikovať a tepláky, do ktorých by možno vošla ešte jedna ďalšia osoba. A povie si. "Konečne pohodlné oblečenie. Aj tak ma nikto nevidí, čo mám na sebe. A dnes ani nečakám žiadnu návštevu." Aj takto vyzerá prejav narušenej úcty k sebe. Človek aj sám pred sebou si musí sám seba vážiť. Na ulicu by v takomto oblečení určite nevyšiel, ale doma, to je predsa dobré, to stačí.

 

Uvarím si kávu do svojej starej šálky, čo na tom, že je odbitá

Doma máme krásny a drahý servis na kávu, ktorý držíme v obývačke vo vitríne. Ak príde návšteva, tak vtedy podávame kávu zásadne iba v tomto krásnom servise. A možno pod očkom sledujeme, aby ho náhodou niekto nerozbil. Ak máme chuť na kávu my, a sme doma samy, tak si ju uvaríme do starej šálky, ktorej okraj je už odbitý. Ale povieme si, to nevadí, to je dobré, však som sama. Aj takto môže vyzerať nízka sebaúcta. Ak si samy seba vážime, vyberieme si šálku zo svojho krásneho servisu a vychutnáme si kávu práve z „tej krásnej“ šálky. Preto sme si ich kúpili. Či nie? Urobíme si radosť samy pre seba. Jednoducho, lebo si samy seba vážime.

 

Je manažérka z prestížnej firmy, len vo vzťahoch sa jej akosi nedarí

Energická manažérka z prestížnej firmy, ktorá zásadne potláča svoje city a emócie. Čo by si predsa klienti pomysleli, že sa nevie kontrolovať? Vždy upravená, v nohavicovom kostýme alebo v inom elegantnom oblečení, ale vždy v nohaviciach. Nikdy nie v šatách alebo v sukni. V tom sa akosi necíti dobre... A to i napriek tomu, že jej postavu, by jej mohla hociktorá iná žena závidieť. Tvrdí, že sa dobre cíti iba v nohaviciach. Vysvetľuje, že sú praktické, nie je v nich zima a lepšie tak zapadne do mužského kolektívu. Aj takto môže vyzerať nízka sebaúcta. Poviete si, čo je toto za blbosť?

Podľa K.G. Junga, máme každý v sebe tzv. energiu ženského a mužského princípu. Nesúvisí to zo sexuálnou orientáciou. U ženy by mal prevažovať ženský princíp, lebo je ženou. A u muža mužský princíp, lebo je mužom. V prípade tejto manažérky sa jedná o potlačenú energiu ženského princípu v nej samej. V práci je úspešná, stúpa na rebríčku kariéry, je sebestačná, len akosi vo vzťahoch sa jej nedarí... Chcela by otehotnieť, mať deti, ale tiež sa jej nedarí... Vraj je to stres, málo príležitostí a veľa, veľmi veľa práce... Aj to je prejav narušenej úcty k sebe, s dosť typickým prejavom. Táto úspešná manažérka ma v sebe preexponovanú energiu mužského princípu. Jej správanie je podobné mužskému a to i napriek tomu, že je žena. Vedome prevzala mužskú rolu, čo sa prejavilo narušením energetickej rovnováhy v druhej čakre.

 

V ľudskom vedomí dochádza ku obrovskej premene tým, že žena sa učí byť energická a logická. A naopak, muž sa učí využívať svoju intuíciu a city. Môže to pokračovať až tak ďaleko, že žena stráca kontakt zo svojim ženským princípom.

 

A citlivý muž stráca svoj mužský princíp a má problém sa začleniť do mužskej spoločnosti.

Sebaúcta

 

Arogantný hosť v kaviarni nevie čo je sebaúcta

Hosť príde do kaviarne. Za chvíľu je pri ňom čašník a povie. „Dobrý večer, pane, čo si dáte?“ nasleduje odpoveď: „Presso a minerálku!“ Nezdá sa vám, že takéto niečo počujeme až príliš často? Aj to je prejav zníženej sebaúcty. A prečo? Odpoveď hosťa, ktorý si váži sám seba, a tým aj iného, bude určite iná. „Dobrý večer, pán vrchný, dám si presso...“ Takáto odpoveď nie je iba prejavom slušnosti, ale aj prejavom vyrovnanej sebaúcty. Ak si vážime samy seba, tak si vážime aj iného, v tomto prípade čašníka. Čašník nie je otrok.

 

Kritizujeme svojho partnera často?

Nízka sebaúcta je častá aj v partnerskom vzťahu. Ak nie sme úctiví voči sebe samému, nie sme úctiví ani voči potrebám iných. Ak si chceme udržať vlastnú sebaúctu, mali by sme vedieť komunikovať. V prípade, keď vo vzťahu na svojho partnera poštekujeme, sekírujeme ho, kritizujeme alebo nevieme ho vypočuť, je to veľmi typický prejav našej nízkej sebaúcty. Ak niekomu nedáme priestor, obmedzíte tým jeho vývoj a slobodu. Partner, ktorý takto koná býva často neodbytný, majetnícky a závislý. Komunikovať by sme mali rovným dielom, ako jeden, tak i druhý. Na to, aby vznikla rovnocennosť vo vzťahu, je potrebná naša vlastná úcta a úcta voči partnerovi. Je to základ správne fungujúcej energie v druhej čakre.

 

Svoje postoje a tým aj bioenergetické pole (auru a čakry) nemôžeme oklamať. Teraz sa vráťme k vášmu sebaohodnoteniu z úvodu článku. Na koľko percent to bolo? Je hodnota menej ako 80%? Ak áno, tak máme veľký dôvod sa nad tým zamyslieť. Tak ako si vážime samy seba, tak si vážime aj iných. A nie naopak! Zamyslíme sa nad tým, že sebaúcta je aj reputácia alebo tiež dobrá povesť, dôstojnosť, humanita, ľudskosť. Na čo sa v dnešnej dobe tak často zabúda. A tiež hold - vzdanie pocty alebo honor alebo vážnosť a česť.

 

Milé dámy, čo dodať na záver? Ak vám najbližšie nejaký muž pobozká ruku, tak vedzte, že okrem toho, že tento pán má určite dobrú výchovu, tak si váži aj sám seba! A preto si vie vážiť aj vás! Je to jeho prejav úcty muža, voči vám, žene. A nemusí to byť iba scéna z filmu z tridsiatych rokov...

 

 

Vysvetlíme vám, ako vaša sebaúcta ovplyvňuje energiu v druhej čakre a kvalitu vášho života.
Objednajte sa na diagnostiku a analýzu aury a čakier mailom alebo zavolajte na tel: 0948 12 10 63