Sebaúcta alebo úcta k sebe

 

Napadlo vás niekedy, ako si vážite samy seba?

Skôr, ako si prečítate tento článok o sebaúcte, v súvislosti s vašim emocionálnym a psychickým zdravím, odpovedzte si na nasledujúcu otázku. Ako si vážite samy seba? A, ohodnoťte sa, napríklad v percentách. A toto číslo si zapamätajte.

Vyťahané tepláky – nízka sebaúcta

Žena príde domov a prezlečie sa do domáceho oblečenia. Zoberie si na seba vyťahané tričko s niekoľkými dierami, ktorého farba sa už nedá ani identifikovať a tepláky, do ktorých by možno vošla ešte jedna ďalšia osoba. A, povie si. "Konečne pohodlné oblečenie. Aj tak ma nikto nevidí, čo mám na sebe. A, dnes ani nečakám žiadnu návštevu." Aj takto vyzerá prejav narušenej úcty k sebe. Človek aj sám pred sebou si musí sám seba vážiť. Na ulicu by v takomto oblečení určite nevyšiel, ale doma, to je predsa dobré, to stačí. 

Sebaúcta a stará odbitá šálka

Doma máme krásny a drahý servis na kávu, ktorý držíme vo vitríne v obývačke. Ak príde návšteva, tak vtedy podávame kávu zásadne iba v tomto krásnom servise. A, možno pod očkom sledujeme, aby ho náhodou niekto nerozbil. Ak máme chuť na kávu my, a sme doma samy, tak si ju uvaríme do starej šálky, ktorej okraj je trochu odbitý. Ale povieme si, to nevadí, to je dobré, však som sama. Aj takto môže vyzerať  znížená úcta k sebe. Ak si človek sám seba váži, vyberie si šálku zo svojho krásneho servisu a vychutná si kávu práve z „tej krásnej“ šálky. Urobí si radosť sám pre seba, jednoduch, lebo si sám seba váži.

Manažérka z prestížnej firmy

Energická manažérka z prestížnej firmy, ktorá potláča svoje city a emócie. Vždy upravená, v nohavicovom kostýme alebo v inom elegantnom oblečení, ale zásadne vždy v nohaviciach. Nikdy nie v šatách alebo v sukni. V tom sa akosi necíti dobre. A, to i napriek tomu, že jej postavu, by jej mohla hociktorá iná žena závidieť. Tvrdí, že sa dobre cíti iba v nohaviciach. Vysvetľuje, že sú praktické, nie je v nich zima a lepšie tak zapadne do mužského kolektívu. Aj takto môže vyzerať nízka sebaúcta. Poviete si, čo je toto  za blbosť?

Podľa K.G. Junga, má každý človek v sebe tzv. energiu ženského a mužského princípu. Nesúvisí to zo sexuálnou orientáciou. U ženy by mal prevažovať ženský princíp, lebo je ženou. A, u muža mužský princíp, lebo je mužom. V prípade tejto manažérky sa jedná o potlačenú energiu ženského princípu v nej samej.

V práci je úspešná, stúpa na rebríčku kariéry, je sebestačná, len akosi vo vzťahoch sa jej nedarí... Chcela by otehotnieť, mať deti, ale tiež sa jej nedarí... Vraj je to stres, málo príležitostí a veľa, veľmi veľa práce... Aj to je prejav narušenej úcty k sebe, s dosť typickým prejavom. Táto úspešná manažérka ma v sebe preexponovanú energiu mužského princípu. Jej správanie je podobné mužskému a to i napriek tomu, že je žena. Prevzala mužskú rolu, čo sa prejavilo narušením energetickej rovnováhy v druhej čakre.

V ľudskom vedomí dochádza ku obrovskej premene tým, že žena sa učí byť energická a logická. A naopak, muž sa učí využívať svoju intuíciu a city. Môže to pokračovať až tak ďaleko, že žena stráca kontakt zo svojim ženským princípom. A citlivý muž stráca svoj mužský princíp a má problém sa začleniť do mužskej spoločnosti.

Žena živiteľka

Podobným prejavom poruchy rovnováhy druhej čakry môže byť žena živiteľka v neúplnej rodine. Je to maximálne starostlivá, obetavá matka a svojmu dieťaťu sa snaží nahradiť zo všetkých síl aj otca, ktorý v rodine chýba. Tiež prevzala a kompenzuje do určitej miery energiu mužského princípu, pretože jej nič iné neostáva. Ľudské vedomie je schopné veľkých premien aj v týchto súvislostiach.

Sebaúcta a namyslený hosť v kaviarni

Hosť príde do kaviarne. Za chvíľu je pri ňom čašník a povie. „Dobrý večer, pane, čo si dáte?“ nasleduje odpoveď: „Presso a minerálku!“ Nezdá sa vám, že takéto niečo počujeme až príliš často? Aj to prejav zníženej sebaúcty. A, prečo? Odpoveď hosťa, ktorý si váži sám seba. A tým aj iného, bude určite iná. „Dobrý večer, pán vrchný, dám si presso...“ Takáto odpoveď nie je iba prejavom slušnosti, ale aj prejavom vyrovnanej sebaúcty. Ak si vážim sám seba, tak si vážim aj iného, v tomto prípade čašníka.

Kritizujeme svojho partnera často?

Narušená úcta k sebe je častá aj v partnerských vzťahoch. Ak človek nie je úctivý voči sebe samému, nie je úctivý ani voči potrebám iných. Dôležitou skutočnosťou ako si udržať sebaúctu je komunikácia. V prípade, keď vo vzťahu na svojho partnera poštekujeme, sekírujeme ho, kritizujeme alebo nevieme ho vypočuť, je to veľmi typický prejav narušenej a nízkej sebaúcty.

Ak niekomu nedáme priestor, obmedzíte tým jeho vývoj. Partner, ktorý takto koná býva často neodbytný, majetnícky a závislý. Komunikácia by mala byť rovným dielom, ako jeden, tak i druhý. Na to, aby vznikla rovnocennosť vo vzťahu, je potrebná vlastná úcta a úcta voči partnerovi. Je to základ správne fungujúcej energie druhej čakry.

Nízka sebaúcta je postoj, ktorý ovplyvňuje energiu druhej čakry

Ak je úcta k sebe znížená, dochádza k blokovaniu energie v druhej čakre. Následkom takéhoto bloku vznikajú chorenia orgánov, ktoré súvisia s druhou čakrou. Sú to reprodukčné orgány, hrubé črevo a krížová chrbtica.

Ako uvádza Dr. Sineľnikov, poruchy menštruačného cyklu zo spirituálneho hľadiska súvisia s negatívnymi a traumatickými zážitkami z minulosti. Tumory maternice sú prejavom ľútosti a túžby urobiť si v živote čas aj na vlastné potreby svojej ženskej podstaty, energie ženského princípu. Cysty na vaječníkoch sú prejavom nespracovaných starých zranení, bolestí duše. Často sú to nevyplakané slzy z minulosti. Tu je dôležité navrátiť žene jej vlastnú hodnotu.

Oslabená energia v druhej čakre sa prejavuje často aj poruchami plodnosti. U mužov je to erektilná dysfunkcia, ochorenia semenníkov a prostaty. Tvz. dráždivé hrubé črevo, je zasa spirituálnym prejavom, že títo ľudia sú často veľmi starostliví a svedomití. Svoje pocity si však za každých okolností nechávajú len a len pre seba. Prispôsobujú tak svoje správanie pocitom iných ľudí. Nežujú to, čo chcú, ale to, čo chcú iní.

Svoje postoje a energetické pole (auru) nemôžeme oklamať. Teraz sa vráťme k vášmu sebaohodnoteniu z úvodu článku. Na koľko percent to bolo? Je hodnota menej ako 80%? Ak áno, tak máme veľký dôvod sa nad tým zamyslieť. Tak ako si vážime samy seba, tak si vážime aj iných. A, nie naopak. Zamyslíme sa, že úcta je aj reputácia alebo tiež dobrá povesť, dôstojnosť, humanita - ľudskosť. Na čo sa často v dnešnej dobe zabúda. A, tiež hold - vzdanie pocty alebo tiež honor alebo vážnosť a česť.

Milé dámy, čo dodať na záver? Ak vám najbližšie nejaký muž pobozká ruku, tak vedzte, že okrem toho, že tento pán má určite dobrú výchovu, si váži aj sám seba! A, preto si vie vážiť aj vás! Je to jeho prejav úcty muža voči vám, voči žene. A, nemusí to byť iba scéna z filmu z tridsiatych rokov...

Objednajte sa na diagnostiku a analýzu aury.
Vysvetlíme vám ako vaša sebaúcta ovplyvňuje kvalitu vášho života.

 

Napíšte nám
2 + 7 =
Najbližšie termíny, kedy a kde robíme diagnostiku a analýzu aury
Bratislava:  9.-11. apríl
Žilina:
Nové Mesto n/Váh:
13. apríl
17.-18. apríl
Banská Bystrica: 15.-16. máj
Košice: každý prac. deň  mimo vyššie  uvedených
   

pripravujeme:

Topolčany:  apríl
Trenčín:  apríl
   
   
 
   

 Sledujte nás!

 

Najbližšie prednášky
   

 

 

 

Zaujímavé články

Človek môže všetko, len sám pred sebou neunikne

Franz KAFKA

Zaujímavé stránky

Aké mám možnosti

Logo Centrum Zdravého Života

Top
Copyright © 2016 Analyzaaury.sk. . Akékoľvek kopírovanie a publikovanie textov je možné iba z písomným súhlasom autora.
Created: G66 s.r.o.